7th Annual Midnight Madness - $425 3gg
10u Friday July 28
1. Worth Prospects
2. Enforcers
3. Hailstorm - Sherman
4. Silver Bullets
Pool Play - 1hr drop dead
4:30 Hailstorm - Sherman v Silver Bullets
5:35 Worth Prospects v Enforcers
6:40 Enforcers v Hailstorm -Sherman
7:45 Worth Prospects v Silver Bullets
Bracket Play - 1hr 20min finish the inning
9:00 #1 vs #4
10:30 #2 v #3
12:00 Championship (1hr 30min or 7innings)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16 & 18u Saturday July 29 (Will be using three fields!!)
16u POOL A
1. Aftershock Blue Delaney 16u
2. Central PA Vortex 16u
3. Wolfpack - Stevie 16u
16u POOL B
4. Laurel Highlands Chill 16u
5. Hurricanes – Taylor 16u
6. Aftershock – Franquet 16u
18u
1. Lady Patriots
2. Wolfpack - Barroner
3. Lady Railers Orange
4. Wicked Insanity
5. Central PA Khaos
16u pool play - 2 fields, 6 teams (2 3-team pools)
Pool A - Milroy field (1hr drop dead) this field is across the street from 3 Electric Ave, Milroy PA 17063
12:30 Aftershock Blue Delaney 16u v Central PA Vortex 16u
1:35 Wolfpack - Stevie 16u v Central PA Vortex 16u
2:40 Aftershock Blue Delaney 16uv Wolfpack - Stevie 16u
Pool B - Kish Slowpitch field (1hr drop dead) 1 Derry Park Dr, Lewistown, PA 17044
12:30 Laurel Highlands Chill 16u v Hurricanes – Taylor 16u
1:35 Aftershock – Franquet 16u v Hurricanes – Taylor 16u
2:40 Laurel Highlands Chill 16u v Aftershock – Franquet 16u
16u and 18u Brackets
Bracket (Kish Slowpitchfield) 1hr 20min 1 Derry Park Dr, Lewistown, PA 17044
4:30 Pool A #2 v Pool B #3
6:00 Pool B #2 v Pool A #2
7:30 Winner G1 v Pool B #1
9:00 Winner G2 v Pool A #1
10:30 16u Championship (1hr 30mins or 7inn)
18u - 5 teams Meadowfield (1hr drop dead) 5 Meadowfield Dr. Yeagertown, PA 17099
12:30 Wicked Insanity v Lady Railers Orange
1:30 Lady Patriots v Central PA Khaos
2:30 Wolfpack – Barroner v Lady Railers Orange
3:30 Lady Patriots v Wicked Insanity
4:30 Wolfpack – Barroner v Central PA Khaos
Bracket - 1hr 20min
6:00 #5 vs #4
7:30 #3 v #2
9:00 winner G1 vs #1
10:30 18u Championship (1hr 30mins or 7inn)
Tournament Championship - 1hr 30min or 7inn; 5 Meadowfield Dr. Yeagertown, PA 17099
12:00 16u Champ vs 18u Champ!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
14u Friday Aug 4
1. Happy Valley Heat - Shirf
2. Prospects - Parrette
3. Wolfpack - Sprankle
4. Storm
5. HV Heat - Witherite
6. Alpha/Showcase - Traxler
Pool A - Pool Play - 1hr drop dead (Kish Slow pitch field)
3:30 Wolfpack - Sprankle v Alpha/Showcase - Traxler
4:40 HV Heat - Witherite v Alpha/Showcase - Traxler
5:50 Wolfpack - Sprankle v HV Heat - Witherite
Pool B - Pool Play - 1hr drop dead (Meadowfield) 5 Meadowfield Dr. Yeagertown, PA 17099
3:30 Happy Valley Heat - Shirf v Prospects - Parrette
4:40 Prospects - Parrette v Storm
5:50 Happy Valley Heat - Shirf v Storm
Bracket - 1hr 20min
7:30 Pool A #2 v Pool B #3 (@ Meadowfield)
7:30 Pool B #2 v Pool A #3 (@ Kish Slow pitch field)
9:00 G1 Winner v Pool B #1 (@ Meadowfield)
10:30 G2 Winner v Pool A #1 (@ Meadowfield)
12:00 Championship (1hr 30min or 7 innings @ Meadowfield)
------------------------------------------------------------------------------------------------
12u Saturday Aug 5 (Will be using two fields!!)
1. Lady Patriots
2. Sideline Cancer - Stinson
3. Hailstorm - Masullo
4. PA Prospects - Brown
5. Blaze - Eyerly
6. Prospects - Gilmore
7. Keystone Chaos - Campbell
8. MidState Madness - Herr
9. Mounties - Brown
10. Forge Softball
Pool A - Kish Slow Pitch field (1hr drop dead)
1:30 Keystone Chaos - Campbell v MidState Madness - Herr
2:35 Hailstorm - Masullo v PA Prospects - Brown
3:40 Keystone Chaos - Campbell v Prospects - Gilmore
4:45 MidState Madness - Herr v Hailstorm - Masullo
5:50 PA Prospects - Brown v Prospects - Gilmore
Pool B - Pool Play - 1hr drop dead (Meadowfield) 5 Meadowfield Dr. Yeagertown, PA 17099
1:30 Sideline Cancer - Stinson v Blaze - Eyerly
2:30 Lady Patriots v Mounties - Brown
3:35 Forge Softball v Mounties - Brown
4:40 Sideline Cancer - Stinson v Forge Softball
5:45 Lady Patriots v Blaze - Eyerly
12u Brackets
Red Bracket (Field TBD) 1hr 20 min
7:30 #4 v #5
9:00 #1 v Winner G1
10:30 #2 v #3
12:00 Championship (1hr 30min or 7 innings)
Blue Bracket (Field TBD) 1hr 20 min
7:30 #10 v #9
9:00 #6 v Winner G1
10:30 #7 v #8
12:00 Championship (1hr 30min or 7 innings)